پرورش طیور خانگی در روستا یا محیط خانه

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

گنهداری از طیور حیاط خلوت (مرغ، اردک، غاز، مرغ هندی و بوقلمون) رواج بیشتری پیدا کرده است. مردم از پرورش بچه طیور از جمله جوجه، جوجه اردک، جوجه غاز و طیور لذت می برند. بسیاری از مردم جوجه ها را برای داشتن تخم مرغ تازه نگهداری می کنند. اگرچه نگهداری طیور در حیاط خلوت می تواند سرگرم کننده و آموزشی باشد،

چه در حال ساخت اولین قفس خود باشید و چه یک صاحب مرغ باتجربه در حیاط خلوت، باید در مورد تجهیزات مرغداری خانگی و خطرات نگهداری طیور و کارهای ساده ای که می توانید برای ایمن ماندن انجام دهید، بدانید.

انتخاب نژاد مرغ خانگی

بسیاری از نژادهای مرغ برای گله های حیاط خلوت کاملاً مناسب هستند. انتخاب نژاد مناسب برای گله طیور محلی شما تنها به نیازهای مرغدار بستگی دارد.

نژادهای مرغ را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • مرغ گوشت
  • مرغ تخم گذار

همچنین، برخی از نژادهای مرغ می توانند مزاج ملایم تری داشته باشند، که معمولاً برای خانواده هایی با بچه های کوچک که با پرندگان ارتباط برقرار می کنند مناسب تر است.

همه نژادها و انواع مرغ ها از نظر تغذیه تخم های یکسانی تولید می کنند، یا در مورد بانتام ها کوچکتر یا برای نژادهای خاص بزرگتر، این که آیا آنها سفید، قهوه ای، خاکی یا آبی هستند، هیچ تفاوتی در محتوای غذایی ندارد.

برخی از نژادهای خالص بهتر از سایرین تخم می‌گذارند و در داخل نژاد خالص به اصطلاح گونه‌های تخمگذار وجود دارند که نسبت به سایر پرندگان آن نژاد تخم بیشتری تولید می‌کنند.

که باید در پرورش مرغ تخمگذار در قفس و یا بصورت آزاد به آن توجه کرد

برای اطمینان کامل در تخمگذاری، هیبریدها را انتخاب کنید. در حال حاضر برخی از مرغ های هیبریدهای محلی لذت بخش مانند  وجود دارد که تخم‌های قهوه‌ای روشن می‌گذارد، اما من سال‌ها هم دورگه‌ها و هم نژادهای اصیل را نگهداری کرده‌ام و پرورش هر دو نوع پرنده  لذت‌بخشی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نژادها و یافتن اطلاعات در مورد پرورش دهندگان و جوجه کشی ها، به انجمن طیور در منطقه خود مراجعه کنید. از طرف دیگر، منابع بسیار خوبی در وب وجود دارد، مانند این صفحه در مورد نژادهای استاندارد بریتانیا در

برای پیدا کردن یک نژاد، با یک هچر در کشور یا منطقه خود تماس بگیرید. به عنوان جایگزینی برای خرید تخم مرغ و پرندگان بالغ از هچری، می توان تخم مرغ یا پرندگان را مستقیماً از مرغداران خریداری کرد. اغلب خرده‌مالک‌ها جوجه‌ها را پس از فصل تخم‌گذاری تجارت می‌کنند و می‌فروشند. برای یافتن پرندگان برای تجارت یا فروش به وب سایت های طبقه بندی مرغداری مراجعه کنید.

جوجه کشی با مرغ و دستگاه جوجه کشی

برای اینکه تخم ها از تخم خارج شوند، باید در دمای ثابت بمانند. دمای مطلوب برای تخم مرغ 102 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) است.

رطوبت نیز برای بیرون آمدن تخم ضروری است، تخم مرغ معمولاً در 18 روز اول در رطوبت 58 تا 60 درصد نگهداری می شود.

در روزهای آخر جوجه کشی، تخم مرغ معمولاً در رطوبت 65 درصد می نشیند،  این دمای ثابت را می توان با جوجه کشی طبیعی از طریق مرغ جوجه کشی یا دستگاه جوجه کشی مصنوعی از طریق انکوباتور فراهم کرد. جوجه کشی تخم مرغ حدود 21 روز طول می کشد. [3]

جوجه های پرورش دهنده

جوجه کشی عمل مرغی است که روی تخم ها می نشیند تا آنها را جوجه کشی کند، در سنین معینی، مرغ ها رفتار جوجه آوری را از خود نشان می دهند. برخی از نژادهای مرغ رفتار مولدتری نسبت به سایر نژادها از خود نشان می دهند – این پرندگان اغلب به عنوان پرندگان گوشتی طبقه بندی می شوند. رفتار جوجه آوری قوی از نژادهای مرغی که به عنوان نژادهای تخمگذار طبقه بندی می شوند، ایجاد شده است.

به طور متوسط، مرغ ها قبل از شروع به تخم گذاری حدود ده تخم می گذارند. [4]  هنگامی که رفتار جوجه کشی شروع می شود، همه تخم ها همزمان شروع به جوجه کشی می کنند

و می توانند دوره نهفتگی را به طور همزمان کامل کنند. به همین دلیل است که تخم‌ها، اگرچه در زمان‌های مختلف گذاشته می‌شوند، اما در همان زمان از تخم بیرون می‌آیند.

برای تسهیل رفتار جوجه آوری، مرغداران اغلب مرغ های جوجه دهی را از بقیه مرغ ها جدا می کنند. مرغ های جوجه کشی اغلب در جوجه های پرورش دهنده نگهداری می شوند که باعث راحتی و آرامش بیشتر می شود.

هنگامی که مرغ ها شروع به تولید مثل می کنند برای مدت طولانی می نشینند و فقط برای خوردن و آشامیدن استراحت می کنند، وقتی جابجا می شوند کوبیده می شوند، تخم ها و اشیای بی جان دیگران را برای نشستن می برند.

جوجه کشی

 

برای جوجه کشی مصنوعی تخم ها، رطوبت، حرارت ثابت و چرخش لازم است. قبل از قرار دادن در انکوباتور، تخم ها را می توان تا هفت روز در یک محیط خنک و مرطوب نگهداری کرد. قبل از قرار دادن تخم مرغ ها در انکوباتور، آنها را باید به تدریج تا دمای اتاق گرم کرد. دکتر تام دبلیو اسمیت، استاد بازنشسته علوم طیور در دانشگاه ایالتی می سی سی پی می گوید: «گرم شدن ناگهانی از 55 درجه به 100 درجه [فارنهایت] باعث تراکم رطوبت در پوسته تخم مرغ می شود که منجر به بیماری و کاهش جوجه ها می شود. [5]

تخم‌ها را می‌توان بدون انکوباتور برقی انکوبه کرد. با این حال، حفظ رطوبت و دما به صورت دستی می تواند دشوار باشد، در حالی که انکوباتورهای الکتریکی به طور دقیق رطوبت و دما را کنترل می کنند.

برای تولید جوجه های سالم، دکتر تام دبلیو اسمیت نکات زیر را توصیه می کند:
«از تخم های بیش از حد بزرگ یا کوچک خودداری کنید. تخم‌های بزرگ بد جوجه می‌شوند و تخم‌های کوچک جوجه‌های کوچک تولید می‌کنند. از تخم مرغ هایی با پوسته های ترک خورده یا نازک خودداری کنید. این تخم ها در حفظ رطوبت مورد نیاز برای رشد مناسب جوجه مشکل دارند. نفوذ ارگانیسم های بیماری در تخم مرغ های ترک خورده افزایش می یابد. […] تخم‌های کمی کثیف را می‌توان برای اهداف جوجه‌آوری بدون ایجاد مشکل جوجه‌آوری استفاده کرد، اما تخم‌های کثیف را نباید ذخیره کرد. تخم مرغ های کثیف را نشویید.» شستن تخم مرغ های کثیف یا مالش با پارچه امکان ورود باکتری ها و بیماری ها به پوسته متخلخل ریز تخم را فراهم می کند. [6]

تخم مرغ ها باید حدود 3-5 بار در روز چرخانده شوند. چرخش ناکافی می تواند منجر به بدشکل شدن جوجه ها شود زیرا جنین می تواند به کناره تخم بچسبد. برای کمک به ردیابی چرخش، تخم‌مرغ‌ها را می‌توان با مداد با یک X در یک طرف و یک O در طرف دیگر علامت‌گذاری کرد.

بهبود تخمگذار

سن، نژاد و دوره تخم ریزی پرنده تعیین کننده توانایی آن در تخم گذاری است. برخی از نژادهای مرغ برای کاهش رفتار جوجه آوری و افزایش تخمگذاری پرورش داده شدند. اگر یک مرغدار بخواهد مرغ را برای تخم مرغ نگه دارد، مهم است که نژاد مرغی را انتخاب کند که سطح بالایی از تولید تخم را نشان دهد.

برای افزایش تولید تخم، رفتار جوجه آوری باید کاهش یابد. هنگامی که یک مرغ تخم‌گذار رفتار جوجه‌آوری از خود نشان می‌دهد، مرغ را می‌توان از بقیه گله جدا کرد و در مرغداری بدون لانه قرار داد. به این ترتیب از نشستن روی لانه دلسرد می شود.

دانشمند طیور دان ال. علاوه بر این، به جلوگیری از مشاهده و اتخاذ رفتار جوجه‌آوری جفت‌های گله‌شان توسط مرغ‌های تولیدکننده کمک می‌کند. مرغ ها را باید به مدت هفت تا 10 روز در این قلم جدا نگه داشت و سپس آنها را به داخل آغل تخمگذار منتقل کرد.

روزهای طولانی تر، یا دوره های طولانی نور، تخم گذاری را تشویق می کند. مرغ ها به طور طبیعی در فصول با روزهای طولانی تر تخم می گذارند. با کوتاه شدن روزها، مرغ ها رفتارهای مولدتری از خود نشان می دهند. طی این روزهای کوتاهتر، پس از فصل تولید مثل طبیعی، جوجه ها شروع به پوست اندازی پرهای خود می کنند. از آنجایی که پوست اندازی به انرژی زیادی نیاز دارد، جوجه ها تولید تخم خود را کاهش می دهند. برای حفظ تولید تخم مرغ طبیعی، جوجه ها به حدود 12 تا 14 ساعت نور نیاز دارند که می تواند به طور مصنوعی در زمانی که روزها به طور طبیعی کوتاه می شوند، تامین شود.

یک پولت (مرغ ماده کمتر از یک سال) که برای تبدیل شدن به مرغ تخم‌گذار انتخاب می‌شود، باید جیره‌ای متشکل از 12 تا 16 درصد پروتئین داشته باشد. مرغ های تخمگذار بالغ باید رژیم غذایی سرشار از کلسیم و مواد معدنی داشته باشند. [9]  بیماری‌های تغذیه‌ای در مرغ‌های تخم‌گذار در صورتی که رژیم غذایی کافی نداشته باشند، ممکن است رخ دهد. کلودیا دانکلی، دانشمند طیور در دانشگاه جورجیا، می‌گوید که راشیتیسم، CLF [خستگی لایه قفس] و FLS [سندرم کبد چرب] بیماری‌های تغذیه‌ای هستند که بر مرغ‌های تخم‌گذار تأثیر می‌گذارند و می‌توانند درصد بالایی از مرگ و میر گله‌ها را تشکیل دهند. رژیم غذایی مرغ‌های تخم‌گذار به‌طور خاص به گونه‌ای طراحی شده است که از نظر تغذیه‌ای کامل باشد، با این حال، بروز این بیماری‌ها به‌ویژه در مرغ‌های پرتولید شایع است و میزان تلفات در گله‌ها می‌تواند بالا باشد.

اسکان جوجه های محلی

اگر قصد دارید جوجه‌های خود را به شدت نگهداری کنید، خانه‌ای به ابعاد 1.5 متر در 2 متر (5 فوت در 7 فوت) باید برای شش مرغ کافی باشد. اگر یک دونده متصل شود، 12 پرنده را در خود جای می دهد. برای این نوع اعداد، یک خانه و مساحت مجموع 5 متر مربع (6 متر مربع) به ازای هر پرنده کافی است، اگرچه خیلی بستگی به این دارد که آیا شما از نژادهای بانتام، پرندگان بزرگ سبک یا هر یک از نژادهای بسیار سنگین مانند کرواد لنگشان نگهداری می کنید. یا برهماس.

اندازه حیاط خلوت برای جوجه ها بستگی به روش نگهداری آنها دارد. اگر جوجه ها اجازه پرسه زدن در فضاهای باغ بزرگ یا زمین های باز را داشته باشند و فقط در شب برای محافظت، در زمان تخم گذاری و جوجه ریزی و در زمان آب و هوای نامناسب در محوطه نگهداری شوند، مرغداری های کوچکتر مناسب هستند. با این حال، اگر جوجه ها بیشتر اوقات در مرغداری نگهداری می شوند، محل نگهداری باید به طور قابل توجهی بزرگتر باشد تا امکان لانه سازی، بال زدن، دویدن، خراشیدن و سایر رفتارهای طبیعی مرغ را فراهم کند.

برای موقعیت‌های مختلف، فضای اضافی جدا از مرغ‌خانه اصلی برای نگهداری گله حیاط خلوت ضروری است. موقعیت‌های رایجی که نیاز به مرغداری اضافی دارند عبارتند از: زمانی که مرغ‌های جوجه‌ده باید از مرغ‌های تخم‌گذار جدا شوند، زمانی که خروس‌ها و خروس‌ها باید از جوجه‌های ماده جدا شوند، برای قرنطینه کردن پرندگان بیمار، آموزش پرندگان نمایشی برای غرفه غرفه‌دار، جدا کردن پرندگان جدید در به منظور معرفی تدریجی آنها با نظم گله و نوک زدن و غیره.

انواع مختلفی از جوجه‌خانه‌ها توسط خرده‌فروشان ارائه می‌شوند، از جمله مرغ‌خانه، مرغ‌خانه، آرک مرغ، و جوجه‌ران. این نوع جوجه ها می توانند دائمی یا متحرک باشند.

محل نگهداری باید شامل جعبه های تودرتو یا انواع دیگر مواد لانه برای مرغ ها باشد تا تخم گذاری و جوجه ریزی را تشویق کند و آسایش و گرما را ایجاد کند. ماسه یا تراشه های چوب را می توان برای مواد زیرزمینی استفاده کرد. تهویه و حفظ گرما از ویژگی های مهم محل نگهداری مرغ است.

غذا دادن به جوجه های خانگی

روش ها و محصولات متنوعی برای تغذیه جوجه های حیاط خانه شما وجود دارد.

جوجه ها همه چیزخوار هستند. آنها می توانند از رژیم غذایی حاوی دانه ها، غلات، برگ ها و حشرات لذت ببرند. جوجه ها حیوانات کوچکی مانند مارمولک و موش را نیز می خورند. آنها به طور طبیعی خراش می دهند یا به دنبال غذا هستند. جوجه هایی که در حیاط خلوت پرورش می یابند اغلب با خوراک های تجاری تولید می شوند که به صورت پلت، پوره یا خرده خرده فروخته می شوند.

این خوراک معمولاً از ذرت، غلات، جو دوسر، سویا، شن (که پوسته صدف یا سنگ آهک آسیاب شده است) و مکمل های ویتامین طیور است. جوجه های جوان، چه نر و چه ماده، برای رشد و نمو کافی به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

جوجه ها را می توان با دست تغذیه کرد تا مقدار آن کنترل شود. از طرف دیگر، تغذیه را می توان با یک آبخوری و دانخوری مرغ انجام داد، ظرفی که غذای پرندگان را در خود نگه می دارد. خوراک را می توان در مقادیر محدود برای تعداد معینی از دفعات تغذیه در طول روز توزیع کرد، یا خوراک را می توان در مقادیر نامحدودی که همیشه در دسترس باشد، در دسترس باشد. هنگامی که مرغداران با دست غذا می دهند یا دانخوری ها را با مقادیر محدود پر می کنند، تغذیه همیشه در طول روز انجام می شود.

سن، نژاد، اندازه و هدف (منبع تخم مرغ، منبع گوشت، پرندگان فانتزی یا نمایشی) نوع و مقدار خوراک مورد نیاز را تعیین می کند. برای به دست آوردن نکات دقیق در مورد تغذیه نژاد خود، با جوجه کشی یا کشاورز تهیه کننده مرغ تماس بگیرید، یا با انجمن طیور یا باشگاه نژاد طیور در منطقه خود تماس بگیرید.

مزایای پرورش جوجه های محلی

جوجه ها اغلب توسط ساکنان شهری، خانواده ها و خرده مالکان به دلیل مزایایی که ارائه می دهند مورد استقبال قرار می گیرند.

مزایای عمومی

مزایای نگهداری طیور که معمولاً ذکر می شود عبارتند از: لذت و آرامش را ارائه می دهد. به عنوان منبع گوشت و تخم مرغ تازه و سالم عمل می کند. سرگرمی و آموزش برای کودکان فراهم می کند. نگهداری از جوجه ها به عنوان حیوانات خانگی نسبتاً ارزان در مقایسه با سایر حیوانات خانگی محبوب است. به عنوان یک سرگرمی، پرورش طیور می تواند منبع درآمد اضافی از طریق فروش تخم مرغ، گوشت و پرنده یا جایزه پولی از پرندگان نمایشی ایجاد کند.

مزایای باغ

گله های حیاط خلوت مزایای بیشتری فراتر از موارد ذکر شده در بالا ارائه می دهند. پرورش دهندگان طیور اغلب توجه می کنند که مرغ ها برای باغ ها عالی هستند. جوجه هایی که برای حشرات خراش می کنند و گاهی اوقات مارمولک و موش می خورند، کنترل حشرات و آفات کوچک را ارائه می دهند.

جوجه‌ها اغلب برگ‌ها را می‌خورند و بنابراین می‌توانند علف‌های هرز را در تخت‌خواب‌های گل یا چمن‌های علف‌دار کنترل کنند. کود مرغ سرشار از نیتروژن است و می تواند به عنوان یک کود مستقل مغذی یا افزودنی متعادل به مخلوط کمپوست عمل کند. رفتار خراش طبیعی جوجه ها نیز برای چرخاندن و تهویه خاک مفید است.

نکاتی برای مبتدیان پرورش طیور

ابتدا تعیین کنید که آیا از نظر قانونی قادر به نگهداری طیور هستید یا خیر.

سپس هدف خود را از نگهداری طیور برای انتخاب نژاد مشخص کنید. برای پرورش مرغ تخمگذار در قفس ، نژادهایی را انتخاب کنید که لایه های تخم مرغ مولد هستند.

برای پرندگان گوشتی، نژادهایی را انتخاب کنید که برای شکار پرورش داده شده اند. برای پرندگان نمایشی، یک نژاد استاندارد، بازی یا عجیب و غریب را انتخاب کنید که در مسابقات محلی، منطقه ای و ملی شناخته شده است. پرنده نمایشی را از پرورش دهنده ای تهیه کنید که بتواند پرنده ای را تهیه کند که مطابق با استانداردهای طیور باشد.

برای آموزش کودکان، نژادهایی با خلق و خوی آرام انتخاب کنید و احتمالاً تخم هایی را انتخاب کنید که می توانند جوجه کشی کنند. برای آموزش جوجه کشی و جوجه کشی، بهتر است در دستگاه جوجه کشی به جای مرغ جوجه کشی سرمایه گذاری کنید، زیرا مزاحم شدن مرغ جوجه کش برای درس باعث استرس حیوان می شود. یا اگر قصد دارید بدون دستگاه جوجه کشی کنید، مطمئن شوید که موادی را خریداری کنید که رطوبت و گرمای کافی را فراهم کند. همچنین حتما منابع مربوط به جوجه کشی را بررسی کنید.

پس از تعیین نژاد و تعداد جوجه هایی که می خواهید داشته باشید، دریابید که آیا قوانین یا قوانین محلی وجود دارد که از مقادیر و انواع خاصی از طیور یا انواع خاصی از جوجه ها جلوگیری می کند. به خاطر داشته باشید که اندازه نژاد شما و تعداد جوجه هایی که قصد نگهداری از آنها را دارید، اندازه جوجه شما را تعیین می کند.

نوع مرغداری را که برای گله جدید شما مناسب است و مطابق با قوانین محلی است، خریداری یا ایجاد کنید.

هنگامی که برای جوجه کشی و نگهداری جوجه های جدید خود آماده شدید (یا اگر قصد دارید جوجه های بالغ را خریداری کنید)، با انجمن ها و باشگاه های محلی تماس بگیرید تا در مورد نحوه پرورش و تغذیه نژاد خاص مرغ خود مشاوره بگیرید. پس از دریافت مشاوره، تمام مواد مورد نیاز برای تهیه و اجرای یک رژیم غذایی متعادل برای جوجه ها یا جوجه های خود را جمع آوری کنید. چنین موادی شامل، اما نه محدود به خوراک، تغذیه، سوف و آبخوری هستند.

در نهایت، یک جوجه کشی یا مرغداری که علاقه مند به فروش یا تجارت تخم مرغ یا جوجه است را پیدا کنید و جوجه های خود را تهیه کنید.

هنگامی که خانه ای برای گله حیاط خلوت خود راه اندازی کردید و ترتیبی دادید که اولین جوجه های خود را تهیه کنید، مهم است که در مورد مراقبت های بهداشتی، نظافت و حفظ سلامت عمومی حیوانات خود در طول زندگی آنها یاد بگیرید.

بیشتر بدانید: ساخت دانخوری اتوماتیک

ملاحظات بهداشتی پرورش طیور خانگی

برای جلوگیری از بیماری ها و بیماری ها، جوجه های اهلی نیاز به مسکن گرم، بهداشتی و تهویه مناسب  و همچنین رژیم غذایی متعادل دارند.

رژیم غذایی نامتعادل می تواند منجر به بیماری های طیور مانند راشیتیسم، خستگی لایه قفس و سندرم کبد چرب شود.

آفات خارجی می توانند بر سلامت جوجه ها تأثیر بگذارند. شپش و کنه آفات رایجی هستند که می توانند گله های حیاط خلوت را مبتلا کنند. جوجه ها به طور طبیعی می توانند با حمام کردن در خاک یا گرد و غبار خشک، از ایجاد مشکل آفت جلوگیری کنند. برای پرندگانی که توسط انگل های خارجی مبتلا شده اند، می توان از حشره کش های شیمیایی برای درمان استفاده کرد.

سایر بیماری‌های رایج طیور شامل آنفولانزای پرندگان، تاول سینه، کف پا، کوکسیدیوز، بیماری جوجه دیوانه، نهفتگی محصول، بیماری مارک، مایکوتوکسیکوزیس و انگل‌های داخلی است.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن